Zakładanie firmy internetowej – na czym zaoszczędzić?

Żyjemy w XXI wieku – w związku z tym naturalne stało się, że nie każdy z zakładanych przez ludzi biznesów będzie sprowadzał się do fizycznej, sklepowej sprzedaży produktów czy oferowaniu bezpośrednich usług face-to-face. Obecnie powstaje coraz więcej firm, które oferują usługi czysto Internetowe (pokroju pozycjonowania, tworzenia stron czy też sprzedaży w modelu dropshipping) – często są to też działalności jednoosobowe. Czy zatem istnieje konieczność, aby posiadały one swoją fizyczną siedzibę, skoro i tak nie będą z niej korzystały? Na czym jeszcze mogą zaoszczędzić, aby zarobić więcej czy móc sobie pozwolić na więcej na przykład w kwestiach reklamy?

Brak biura to nie taka prosta sprawa

Technicznie rzecz ujmując logiczne wydawałoby się, że firmy typowo Internetowe nie powinny mieć swojego biura (a przynajmniej nie powinny być do tego zobligowane). Realia w Polsce jednak wydają się temu przeczyć – każda firma zobowiązana jest do posiadania swojego fizycznego adresu, do korespondencji i przechowywania dokumentów ściśle biznesowych. W związku z tym prowadzenie działalności z własnego mieszkania wydawałoby się jak najbardziej możliwe. W końcu można tam odbierać korespondencję i przechowywać dokumentację. Niestety, to wszystko nie jest takie łatwe – firma we własnym mieszkaniu co prawda nie wymaga od nikogo zgody (jest w końcu nasze), w przeciwieństwie do mieszkania „na wynajmie”, ale i tak konieczne okazuje się wydzielenie przestrzeni na prowadzenie firmy, czyli wyraźne rozgraniczenie przestrzeni biznesowej i „prywatnej” danego lokum. Musimy to zrobić sami i pełne jest to haczyków.

Jak zatem nie mieć biura, ale jednocześnie je mieć? Z pomocą w tej kwestii przychodzi tak zwane wirtualne biuro – w pełni legalna usługa, dzięki której za niską cenę spełnimy wymagania rządu. Na czym ona polega? Otóż oferujące ją firmy dają klientom możliwość wykupienia skrytki pocztowej w dużym budynku (zazwyczaj składającym się niemal wyłącznie z owych skrytek). Nabywca otrzymuje do niej pełen dostęp, a także możliwość posługiwania się adresem budynku, często połączona z szansą korzystania z obecnej tam sali konferencyjnej (na przykład na wypadek kontroli z Urzędu Skarbowego czy też spotkania z bardziej wymagającym klientem). Jak się można domyślać, dostęp do skrytki pocztowej kosztuje znacznie mniej, niż wynajem lokalu na firmę. Właśnie dlatego wirtualne biuro jest coraz chętniej wykorzystywaną opcją w przypadku start-upów.

Na czym jeszcze zaoszczędzimy?

Wraz z oszczędzaniem na wynajmie biura idzie szereg innych rzeczy, na których oszczędzamy. Materiały biurowe, które musiałyby stanowić jego część, rachunki za światło czy też koszta związane z utrzymaniem takiego lokum w czystości – to wszystko przekłada się na sporą ilość gotówki. W przypadku zdecydowania się na wirtualne biuro wszystkie te koszta momentalnie znikają. Tak właściwie nie musimy się przejmować niczym poza odbieraniem trafiającej tam do nas korespondencji – tę możemy zresztą przekierować, zazwyczaj za niewielką opłatą dodatkową.

Więcej informacji

Zobacz jakie pakiety oferuje biuro wirtualne Warszawa – sprawdź, jakie korzyści niesie ze sobą korzystanie z usługi wirtualnego biura. Dowiedz się więcej.

Dodaj komentarz