Tynk maszynowy gipsowy czy cementowo – wapienny – który wybrać?

tynki

Cena tynków maszynowych jest zależna od gatunkowości i właściwości materiału oraz od nakładów pracy. To, czy zdecydujemy się na jeden bądź drugi tynk, jest uzależnione od stanu wewnętrznego i charakteru danego pomieszczenia oraz subiektywnych wizji i jednostkowych potrzeb. Którą mieszankę jednak lepiej wybrać? Czym się różnią?

Tynk maszynowy gipsowy czy cementowo – wapienny?

Tynki Wrocław różnią się nie tylko ceną, lecz także trwałością czy gładkością. Jakie rozbieżności powinniśmy wziąć pod uwagę, kupując tynk maszynowy?

  1. Trwałość

Jedną z niekwestionowanych zalet tynku cementowo – wapiennego jest jego trwałość i odporność na różnego rodzaju zniszczenia powstałe mechanicznie. Dlatego też warto zdecydować się na tę mieszankę w miejscach najbardziej narażonych na ewentualne uszkodzenia, takich jak: garaż, korytarz bądź hol. Tynk gipsowy jest o wiele mniej wytrzymały, i choć niepodatny na ścieranie, uderzenie, obicie bądź kopnięcie może spowodować pęknięcia i odpryski.

  1. Cena

Tynk cementowo – wapienny jest nieznacznie droższy od tynku gipsowego.

  1. Gładkość

Tynk gipsowy pozwala uzyskać efekt gładkiej, białej ściany, pozbawionej faktury, która jest świetnym podłożem do malowania. Powierzchnia tynku cementowo – wapiennego jest minimalnie chropowata. Aby ją wyrównać i wygładzić do pożądanej struktury, należy położyć uzupełniającą warstwę gładzi gipsowej.

  1. Współczynnik ciepła

Zdecydowanie niższą wartość współczynnika ciepła ma tynk gipsowy, co przekłada się na mniejszą utratę ciepła i niższe rachunki za ogrzewanie.

  1. Ilość warstw

Nakładając tynk gipsowy pracujemy na zaledwie jednej warstwie, w konkretnych przypadkach należy jedynie pamiętać o nałożeniu specjalnej siatki (pod tynkiem) w punktach łączeń ze sobą zróżnicowanych materiałów, która wpływa znacząco na przyczepność. Tynk cementowo – wapienny zaś to produkt, który musi być nałożony wielowarstwowo. Pozwala to zredukować różnego rodzaju nieregularności podłoża oraz krzywizny.

  1. Podłoże

Tynki cementowo – wapienne sprawdzą się idealnie na powierzchniach ceglanych, betonowych oraz ceramicznych, ponadto mogą być nałożone w miejscach o różnej wilgotności. Tynki gipsowe mogą być położone na praktycznie każdym podłożu (żelbeton, beton) za wyjątkiem metalu, który może zostać poddany korozji (należy pamiętać o zastosowaniu produktów antykorozyjnych), w miejscach suchych oraz bardziej wilgotnych.

Dodaj komentarz