Powłoka hydrofobowa- sposób na „efekt lotosu”

Powłoki hydrofobowe są wyjątkowo trudne do zwilżenia. Stosuje się je w celu zmniejszenia tarcia powierzchniowego i zwiększenia smarności. Liście lotosu stanowią naturalny przykład hydroficzności, znany jako „efekt lotosu”. Kropelki wody, które spadają na ich powierzchnię, po prostu zbierają się i staczają.

Jak to działa?

Większość powłok hydrohobowych składa się z luźno usieciowanej powłoki polimerowej, która z łatwością wchłonie każdą ciecz, którą napotka na swojej drodze. Ta powłoka działa jak mikroskopijna gąbka. Powłoki hydrofobowe radykalnie zmniejszają energię powierzchniową i zwilżalność, co skutkuje niezwykle wysokimi pomiarami kąta zwilżania w różnych cieczach, zarówno polarnych (na przykład woda lub rozpuszczalniki organiczne), jak i niepolarnych (takich jak węglowodór lub olej).

Zastosowanie

Głównym zadaniem powłoki hydrofobowej jest ochrona powierzchni przed wodą. Powłoki hydrofobowe mają wiele praktycznych zastosowań.Przede wszystkim chronią powlekany sprzęt lub materiał przed korozją, zapobiegają zanieczyszczeniom i zapewniają ochronę przed niebezpiecznymi chemikaliami. 

Na co zwrócić uwagę

Wodoodporność powierzchni jest ważnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę, ponieważ powierzchnia hydrofobowa to powierzchnia, której kąt zwilżania wodą wynosi ponad 150 stopni. W naturze występuje wiele takich powierzchni:, liście lotosu, skrzydła motyla, pióra kaczki itp. Zainspirowane naturą, hydrofobowe powierzchnie można uzyskać, stosując dwa podejścia. W pierwszym – powierzchnia stała jest chemicznie wzmacniana materiałem. W drugim podejściu na warstwie powstają struktury nano i mikroskali, co ma na celu zapobiec całkowitemu kontaktowi wody z powierzchnią.

Powłoki hydrofobowe mają dziś wiele zastosowań w wielu gałęziach przemysłu. Bez względu na to, czy zależy nam czystszej powierzchni, zwiększeniu bezpieczeństwa,poślizgu lub podstawowej konserwacji i poprawie wyglądu – powłoka hydrofobowa będzie dobrym uzupełnieniem pracy. Istnieje już szeroka gama rozwiązań zapewniających właściwości optyczne, hydrofobowość lub możliwość czyszczenia. 

Dodaj komentarz