Laweta a autolaweta – poznaj różnice!

Pomoc drogowa 24h w swojej codziennej pracy posługuje się kilkoma rodzajami pojazdów przystosowanych do wykonywania działań mających na celu transport unieruchomionego ładunku z punktu A do miejsca docelowego. Dla laika laweta i autolaweta to praktycznie te same pojęcia, odnoszące się do auta służącego do holowania ciężkich ładunków (m.in. innych samochodów, motocykli, maszyn rolniczych, samochodów powypadkowych). Czy faktycznie te pojęcia oznaczają praktycznie to samo? Otóż nie!

Czym jest laweta?

Laweta jest to zespół pojazdów w którego skład wchodzą:

pojazd ciągnący lawetę – może to być zwykły samochód osobowy,

przyczepa do transportowania ładunku – fachowo nazywana wcześniej lawetą.

W przypadku prowadzenia lawety należy przed wyjazdem dokładnie obliczyć dopuszczalną masę całkowitą (DMC) pojazdu ciągnącego, lawety i załadunku. W zależności ich wagi określa się jakie uprawnienia powinien posiadać kierujący zespołem pojazdów. Laweta 24h może wymagać posiadania jedynie prawa jazdy kategorii B, B96 lub B+E.

Prowadzenie lawety wymaga pewnego rodzaju obycia i umiejętności. Jest to zespół pojazdów, dlatego warto skorzystać z pomocy drogowej 24h, gdzie pracują osoby doświadczone w zakresie prowadzenia tego typu aut. Szczególnie, że istnieją pewne obostrzenia związane z przestrzeganiem prędkości. Pojazd holujący lawetę w Polsce nie powinien przekraczać prędkości 90 km/h. Poruszając się po niemieckich drogach i trasach szybkiego ruchu, jak np. Pomoc drogowa Niemcy, kierujący może poruszać się z maksymalną prędkością do 100 km/h.

Jak wygląda autolaweta?

Autolaweta zbudowana jest nieco inaczej. Podstawową różnicę stanowi fakt, że jest to jeden pojazd w którym wizualnie można wyróżnić elementy, które tworzą integralną całość. Składa się z miejsca dla osoby kierującej pojazdem i ewentualnych pasażerów – kokpitu, oraz części tylnej, w której znajdziemy platformę do holowania samochodów

Wyliczanie DMC autolawety wydaje się nieco prostsze, gdyż mamy jedynie do zsumowania dwie wartości – masę samej autolawety plus masę załadunku. Prowadzenie autolawety również ma swoje obostrzenia związane z DMC i przy przekroczenia pewnych wartości, może okazać się, że są niezbędne dodatkowe uprawnienia. Prowadzenie autolawety wydaje się prostsze. Z pewnością zaletą autolawety jest jej większa mobilność i bezpieczeństwo przemieszczania się przy większych prędkościach, szczególnie, gdy za kierownicą siedzi doświadczony pracownik pomocy drogowej.

Dodaj komentarz