Kiedy trzeba wymienić opony?

Zastanawiasz się kiedy wymienić opony z letnich na zimowe i odwrotnie? Nie wiesz kiedy jest najlepszy czas na to, aby udać się do warsztatu samochodowego w tym celu? Poniżej znajdziesz odpowiedź na wszystkie nurtujące Cię pytania.

Zmiana opon letnich na zimowe

Mimo, że w Polsce nie obowiązują przepisy, które nakazują kierowcom zmianę opon z letnich na zimowe i odwrotnie, to większość z nas to robi dla własnego bezpieczeństwa. Chociaż teoretycznie można użytkować opony całoroczne, które są przystosowane do jazdy zimą, jak i latem, prawda jest taka, że takie rozwiązanie nie zapewni odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa. Najlepiej wymieniać opony, jeżeli zaobserwujemy znaczny spadek temperatury lub spanie śnieg. Czasami zima potrafi zaskoczyć kierowców, dlatego warto pomyśleć o wymianie opon odpowiednio wcześnie.

Wymiana opon Wrocław na zimowe powinna być przeprowadzona, gdy termometry będą pokazywać temperatury niższe, niż 7 stopni Celsjusza. W tej sytuacji opony letnie nie mogą w odpowiedni sposób spełniać swojej roli i jazda samochodem może okazać się niebezpieczna. Oczywiście nie jest to jedyny czynnik, który należy mieć na uwadze. Należy pomyśleć o zmianie opon wcześniej, nie trzeba trzymać się sztywnej granicy 7 stopni Celsjusza, warto po prostu obserwować pogodę i na tej podstawie należy podjąć decyzję. Najbardziej optymalną datą wydaje się początek października, wówczas na zewnątrz robi się coraz zimniej i temperatury zaczynają spadać nocą, nawet poniżej zera. W tym miesiącu nie są zazwyczaj obserwowane duże wahania temperatur i jej tendencja jest spadkowa. To dobry czas na wymianę opon na zimowe, dzięki temu można mieć pewność, że zima nas nie zaskoczy.

Zmiana opon zimowych na letnie

Tak samo, jak w przypadku wymiany opon na zimowe, tak samo opony letnie zakładamy w zależności od temperatury. Jeżeli temperatura będzie rosła i się ustabilizuje, wówczas nie należy zwlekać. Gdy będziemy jeździć na zimówkach po rozgrzanym asfalcie to opony będą się ślizgać, zarówno przy ruszaniu, jak i hamowaniu. Może to spowodować szybkość reakcji auta na hamulec, gaz i ruch kierownica, a to jest bardzo niebezpieczne. Opony należy zmienić w przypadku stałych, wysokich temperatur.

O czym trzeba pamiętać?

Choć może się wydawać, że samodzielna wymiana opon nie jest niczym skomplikowanym, to trzeba pamiętać o kilku ważnych aspektach – wyważenie opon, właściwe ciśnienie, zbieżność kół, bieżnik itp. Czasami potrzebne będzie prostowanie felg Wrocław lub wulkanizacja Wrocław. Najlepiej zrobić to w zaufanym warsztacie samochodowych typu Os-Car Wulkanizacja, który oferuje kompleksowe usługi.

Dodaj komentarz