Jak rozpoznać toksycznych ludzi? 6 sposobów

Ludzi, którzy krzywdzą, manipulują, wykorzystują czy prowokują do awantur, można spotkać dosłownie wszędzie. Wiecie, kim oni są? To toksyczni ludzie. Ale czy wiecie, jak ich rozpoznać? 

Jak rozpoznać toksycznych ludzi

Toksyczni ludzie cechują się konkretnymi (negatywnymi) cechami, a także działają szablonowo. Co zatem robią: 

1. MANIPULUJĄ 

Toksyczni ludzie są świetnymi obserwatorami. W okamgnieniu potrafią wybrać swoją ofiarę, by potem uderzyć w jej czuły punkt. Najłatwiejszymi celami są oczywiście osoby: łatwowierne, słabe, zakompleksione, mające problem z asertywnością. Po co to robią? Toksyczni ludzie chcą przejąć stery twojego życia, by tego dokonać, będą podważać twoje umiejętności, będą skupiać się na twoich słabościach, będą wywoływać w tobie poczucie winy, będą cię upokarzać. Wszystko po to byś osłabł i się od nich uzależnił. Kiedy im się to uda, będą trzymać cię blisko siebie dla własnych korzyści. 

2. MINIMALIZUJĄ SUKCESY INNYCH 

Toksyczni ludzie nigdy nie powiedzą, że coś zrobiłeś dobrze, że jesteś w czymś naprawdę świetny. Nigdy też nie pogratulują ci sukcesu. Wręcz przeciwnie, zawsze będą minimalizować twoje osiągnięcia, skupiając się na wszelkich niedociągnięciach, wiecznie będą poddawać cię krytyce, powtarzając, że brakuje ci talentu czy wiedzy na dany temat. 

3. WZBUDZAJĄ POCZUCIE WINY 

To jeden z półśrodków do przejęcia kontroli nad twoim życiem. Toksyczni ludzie zawsze poszukują winnych swoich niepowodzeń w swoim otoczeniu. Nigdy nie biorą odpowiedzialności za swoje czyny. Przyjmują rolę pokrzywdzonego. Obwiniają innych za swoje potknięcia. Wzbudzają wyrzuty sumienia. 

4. WZMAGAJĄ POCZUCIE STRACHU 

Na strachu budują swoje poważanie. Siłą, wrzaskiem, osaczeniem i zadawaniem cierpienia zniewalają swoje ofiary. Emanują wyższością, często uciekają się agresywnych zachowań. 

5. ZAZDROSZCZĄ 

Toksyczni ludzie nierzadko chcą posiadać coś, co należy do innych ludzi. Mogą zazdrościć wszystkiego: domu, samochodu, nowej torebki czy lepszej oceny. Zaślepieni zawiścią, życzą innym porażki. Napawają się niepowodzeniami innych. Żyją nie swoim życiem. Przelewają na otoczenie negatywne emocje, siejąc energetyczne spustoszenie. 

6. UDAJĄ 

Nigdy nie pokazują swojej prawdziwej twarzy. Wcielają się w wykreowane przez siebie postaci, nieustannie grają, dowodząc otoczeniu, że są kimś innym niż są faktycznie.

Dodaj komentarz