Dopuszczalne prędkości na niemieckich drogach

Po niemieckich drogach porusza się spora część polskich kierowców. Naszego zachodniego sąsiada odwiedzają oni w celach zarówno zawodowych, jak i turystycznych. Wjeżdżając do obcego kraju należy pamiętać o zastosowaniu się do obowiązujących tam przepisów drogowych, w tym do ograniczeń prędkości. Przed udaniem się w podróż do Niemiec, warto także zapoznać się z informacjami na temat wysokości mandatów czy obowiązkowego wyposażenia samochodu. W ten sposób uniknąć można przykrych konsekwencji nie stosowania się do panujących zasad.

Dopuszczalna prędkość na terenie zabudowanym

Wjeżdżając do jednego z niemieckich miast lub miejscowości, która oznakowana jest jako teren zabudowany, poruszać należy się z prędkością nie przekraczającą 50 km/h (o ile znaki nie ograniczeń nie nakazują inaczej). Dotyczy to zarówno samochodów osobowych, jak i pojazdów z przyczepą czy aut dostawczych o masie do 3,5 tony lub przekraczających tę wartość.

Dopuszczalna prędkość na drogach znajdujących się poza terenem zabudowanym

Jeżeli chodzi o drogi poza terenem zabudowanym, które nie są autostradami lub drogami ekspresowymi, pamiętać należy o ogólnym ograniczeniu prędkości. Dla samochodów osobowych oraz dostawczych o masie do 3,5 tony wynosi ono 100 km/h. Pojazdy z przyczepami poruszać muszą się z prędkością nie wyższą niż 80 km/h. W przypadku aut ciężarowych o masie do 3,5 tony jest to maksymalnie 60 km/h.

Ograniczenia prędkości na drogach ekspresowych w Niemczech

Mianem dróg ekspresowych określa się drogi szybkiego ruchu, które umożliwiają jazdę z wyższą prędkością. Osoby poruszające się samochodami osobowymi oraz dostawczymi o masie do 3,5 tony, nie powinny przekraczać prędkości 130 km/h. Pojazdy z przyczepami nie mogą się poruszać szybciej niż 100 km/h. Auta ciężarowe o masie przekraczającej 3,5 tony nie mogą natomiast przekroczyć prędkości 80 km/h.

Ograniczenia prędkości na niemieckich autostradach

A jak wygląda sytuacja w przypadku niemieckich autostrad? Na tego typu drogach kierowcy samochodów osobowych i dostawczych o masie do 3,5 tony nie muszą przestrzegać jakichkolwiek ograniczeń prędkości. Istnieje tu zalecenie jazdy z prędkością nie wyższą niż 130 km/h, lecz kierowcy, którzy nie zastosują się do tego ograniczenia, nie otrzymają mandatu.

Co zrobić w sytuacji, jeżeli na niemieckiej drodze doszło do awarii, kolizji lub wypadku? Najlepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji będzie skorzystanie z usługi, jaką jest pomoc drogowa w Niemczech.

Dodaj komentarz