Czyszczenie ekstrakcyjne i czyszczenie w domu tapicerek meblowych – różnice

Tapicerowane umeblowanie regularnie należy odkurzać, parę razy w roku poddając je dogłębnemu czyszczeniu i praniu po to, by zredukować nieprzyjemny zapach i bakterie, które zwiększają ryzyko zachorowań i alergii. Zabrudzenia powstałe na materiale obiciowym, nie zawsze jesteśmy w stanie usunąć samodzielnie, niekiedy podjęcie takich prób prowadzi do pojawienia się przetarć i nowych plam. Aby tego uniknąć, warto zdecydować się na skorzystanie ze świadczeń profesjonalnej firmy. Pranie kanapy w mieście Warszawa to jedna z usług, która pozwoli cieszyć się odświeżonymi meblami przez długi czas. Jak przebiega proces prania tapicerek za pomocą ekstrakcji, a jak wygląda, gdy przeprowadzamy go w domu?

Ekstrakcyjne czyszczenie tapicerek

Ekstrakcyjne czyszczenie tapicerek meblowych to proces opierający się przede wszystkim na użyciu specjalnego preparatu, który następnie zostaje odessany wraz z całym zanieczyszczeniem z odświeżanej powierzchni. Jaki jest jednak dokładny tryb działania?

Przebieg czynności rozpoczyna się od wnikliwego odkurzenia całej tapicerki i stwierdzenia, z jakim rodzajem zabrudzeń ma się do czynienia. Na tym etapie ważne jest również określenie samego materiału, ponieważ użyte środki piorące, będą się różnić w zależności od jego gatunku. Kolejnym krokiem jest dobranie właściwych preparatów. Po ewentualnym usunięciu pojedynczych, trudnych bądź tłustych plam, na tkaninę nakłada się właściwy produkt, który po upływie konkretnego czasu, rozciera się na powierzchni w celu rozpuszczenia wszelkiego przybrudzenia. Ostatnim podjętym działaniem jest ekstrakcyjne wypłukanie. Czas potrzebny do całkowitego wyschnięcia mebli jest zależny od rodzaju plam oraz temperatury.

Czyszczenie tapicerek w domu

Powszechnie stosowanym, polecanym i prostym sposobem wyczyszczenia tapicerki meblowej w domu jest użycie suchej pianki. Zawartość tego preparatu to około 5% wody, a znajdujące się w nim związki, wnikają w głąb tkaniny, wchłaniając cząsteczki brudu. Nim przejdzie się do czyszczenia obicia, należy zrobić test produktu po to, by wykluczyć dopuszczalną negatywną reakcję środka.

Działania, jakie trzeba podjąć, to odkurzenie tapicerki, naniesienie wybranego preparatu, odczekanie zalecanej przez producenta ilości czasu, a na koniec wytarcie mebla ściereczką. W przypadku obić ze skóry, najpierw należy je odtłuścić, a dopiero później można przejść do czyszczenia mebla okrężnymi ruchami, zaczynając od siedziska. Końcową czynnością jest przetarcie tapicerki ręcznikiem lub miękkim materiałem.

Dodaj komentarz