Agregaty i ich zastosowanie

Czym są agregaty prądotwórcze? 

Agregaty prądotwórcze to urządzenia, które pozwalają wytworzyć energię elektryczną w sytuacji braku dostępu do sieci. Dzięki zastosowaniu paliwa, oleju napędowego czy też gazu można uzyskać własne, niezależne i w pełni bezpieczne zasilanie urządzeń elektrycznych. Agregaty różnią się między sobą przede wszystkim zastosowaniem, wielkością, mocą, rodzajem potrzebnego paliwa. Wyróżnić można agregaty stacjonarne oraz mobilne. Mniejsze, akumulatorowe agregaty posiadają panel sterowania, którym można uruchomić urządzenie. Większe generatory wymagają mechanicznego rozruchu silnika. Warto zaznaczyć, że agregaty na gaz lub paliwo wydzielają podczas pracy szkodliwe spaliny, dlatego nie można ich stosować w pomieszczeniach zamkniętych. W takich sytuacjach trzeba posiłkować się agregatami akumulatorowymi. Poza brakiem trujących oparów są one również ciche i bardziej dyskretne niż masywne i głośne modele działające na paliwo. 

Zastosowanie agregatów prądotwórczych

Agregat to z pewnością bardzo przydatne urządzenie i przekonuje się o tym coraz większa liczba osób. Bardzo mocno rozpowszechniły się one na większych gospodarstwach rolnych, które obecnie są silnie zautomatyzowane i ich właściciele nie mogą sobie pozwolić na przerwy w dostawach prądu. Podobnie sytuacja wygląda na działkach budowlanych, szczególnie tych na nowopowstających osiedlach, gdzie nie ma jeszcze stałego przyłącza elektrycznego. Nie zawsze jest również możliwość korzystania z prądu od sąsiada dlatego w takich sytuacjach agregat staje się niezbędny. Zastosowanie agregatów prądotwórczych to również zabezpieczenie przyjęć okolicznościowych w restauracjach ale i domach prywatnych. Światło, muzyka a przede wszystkim sprawnie działająca kuchnia to w takich sytuacjach podstawy a agregaty zapewniają prąd nawet w nagłych sytuacjach. Właściciele domów jednorodzinnych ceną sobie agregaty jako źródło prądu podczas burzy, silnego wiatru czy obfitych opadów śniegu, które często uszkadzają linie energetyczne. Dzięki agregatom mogą oni utrzymać pracę pieca, lodówki, zamrażarki czy innych urządzeń elektrycznych w domu. Agregaty znajdują swoje zastosowanie również w turystyce. Małe, przenośne generatory prądu pozwalają naładować telefon czy uruchomić turystyczna kuchenkę elektryczną nawet podczas biwaku w lesie.  

Kupno czy wynajem? 

Nie zawsze musimy od razu kupować agregat, szczególnie że nie jest to tanie urządzenie. Bardzo często wystarczy wynająć go tylko na okres zapotrzebowania na dodatkowe źródło prądu. Jeśli wybieramy się na jednorazowy wypad turystyczny w terenie to rozsądnie będzie wynająć sprzęt na kilka dni. Podobnie będzie jeśli sporadycznie organizujemy większe imprezy wymagające dodatkowego źródła energii. Wówczas również wystarczy skorzystać z usług firm wynajmujących sprzęt. Nad kupnem agregatu powinny zastanowić się osoby, które na przykład planują dłuższą budowę na działce nie uzbrojonej jeszcze w przyłącze elektryczne. Mieszkańcy terenów  narażonych szczególnie często na przerwy w dostawach prądu także powinni zdecydować się na zakup generatora prądu.

Dodaj komentarz