5 zalet obrazów ręcznie malowanych

Obrazy ręcznie malowane to klasyka malarstwa. Od wieków tworzono unikatowe dzieła o niepowtarzalnym charakterze. Najsłynniejsze obrazy można podziwiać w muzeach na całym świecie ale reprodukcje tych dzieł dostępne są dla każdego w wielu galeriach zarówno stacjonarnych jak i internetowych. Obrazy ręcznie malowane przez dziesiątki lat były bardzo drogie i niewielu mogło sobie na nie pozwolić. Z upływem czasu reprodukcje uznanych dzieł stały się bardziej powszechne i dostępne cenowo. Malarstwo młodych, jeszcze nieznanych artystów również oscyluje wokół bardzo korzystnych cen. Dlatego warto inwestować w tę niezaprzeczalnie piękną i inspirującą sztukę, gdyż niezwykle dekoruje ona każde wnętrze i nadaje mu stylu i szyku. Nie należy się również bać tradycyjnie malowanych obrazów we wnętrzach nowoczesnych. Dzisiejsi malarze tworzą sztukę dla każdego, począwszy od miłośników klasycznych obrazów aż po fanów stylu skandynawskiego lub loftowego. Czym różnią się obrazy malowane ręcznie od pozostałych gałęzi malarstwa? Jakie są ich zalety i dlaczego warto w nie inwestować? Oto odpowiedź na te pytania.

Obrazy z duszą

Istotą tworzenie obrazów ręcznie malowanych jest bliski kontakt malarza w tworzonym dziełem. Zdaniem artystów podczas malowania tworzy się między nimi a obrazem specyficzna więź, dzięki przelewaniu na płótno własnych myśli i emocji. Nawet reprodukcje znanych obrazów mają w sobie nutę unikatowości gdyż są malowane przez człowieka a nie drukowane przez komputer. To wszystko powoduje, że obrazy malowane ręcznie mają tzw.”duszę” i są dużo bardziej interesujące w odbiorze a widoczne ślady pędzla powodują, że skupiamy się na każdym detalu. Jeśli więc zależy nam na posiadaniu obrazu z charakterem, który ma swoją własną historię to z całą pewnością powinniśmy zainwestować w obrazy ręcznie malowane.

Unikalność każdego obrazu

Wspomniana unikalność każdego obrazu ręcznie malowanego wynika oczywiście ze specyfiki tworzenia takiego dzieła. Nie da się namalować dwóch identycznych obrazów, nawet jeśli z pozoru wydają nam się takie same. Sama świadomość tego, że obraz jaki posiadamy jest jedyny w swoim rodzaju zwiększa wartość danego dzieła. Ponadto jeśli nie jest to reprodukcja a zupełnie nowy obraz to cieszyć może fakt, że przedstawia on wyraz wyobraźni i emocji artysty. Jest to to sposób widzenia świata stworzony przez malarza własnoręcznie.

Wysoka trwałość obrazu

Obrazy olejne lub akwarele to dzieła bardzo trwałe, które przy zachowaniu podstawowych środków ostrożności pozostaną w niezmienionej formie przez długie lata. Płótna, których używa się dziś do obrazów ręcznie malowanych to doskonałej jakości tkaniny. Stosowane farby olejne czy akwarelowe również wykazują wysoką trwałość. Kupując porządny obraz ręcznie malowany mamy pewność, że za kilka lat płótno nie traci swojej elastyczności a kolory nie wyblakną.

Różnorodność form i faktur

Ze względu na własne upodobania a także styl wnętrza możemy wybrać obrazy olejne lub akwarele. Malarstwo olejne jest z reguły bardziej ciężkie, masywne, zarówno fizycznie jak i pod kątem wrażeń estetycznych jakie dają. Grube pociągnięcia pędzlem, wyraźne plamy nakładanej farby, zmienna i różnorodna faktur w obrębie jednego obrazu powoduje, że oglądając taki obraz odkrywamy mnóstwo interesujących detali. Obrazy malowane akwarelami z kolei to bardzo subtelne malarstwo z rozmytymi liniami i delikatnymi przejściami pomiędzy kolorami. Te delikatne obrazy doskonale sprawdzą się w romantycznych wnętrzach, w towarzystwie kwiatów i miękkich, zwiewnych tkanin.

Dobra inwestycja

Jeśli tylko nasz budżet na to pozwala warto zainwestować w obrazy znanych malarzy, które choć zdecydowanie droższe, z biegiem czasu będą zyskiwać na wartości. Jeśli szukamy czegoś tańszego jako inwestycję to dobrym pomysłem będzie udanie się do galerii i rozmowa ze sprzedawcą, który z pewnością podpowie nazwiska młodych ale obiecujących malarzy, których prace mają szansę stać się za kilka lat znacznie bardziej znane i cenne. Warto pamiętać, że każdy artysta zaczyna swoją przygodę ze sztuką jako nieznany szerszemu odbiorcy. Dlatego też nigdy nie wiadomo, który z nich stanie się za kilka lat topowym twórcą a obraz, który dziś nabyliśmy za grosze nie okaże sie doskonała inwestycją.

Dodaj komentarz